سلامت پديا سلامت پديا .

سلامت پديا

بيماري لوپوس

تشخيص بيماري لوپوس

يك متخصص پوست، پزشكي است كه در زمينه مراقبت هاي ويژه پوستي تخصص دارد و مي تواند جوش ها و ضايعات پوستي ناشي از لوپوس را درمان كند. او ابتدا بافت پوستي يا ضايعات مورد نظر را در زير ميكروسكوپ بررسي مي كند تا مشخص شود آيا اين جوش ها در اثر لوپوس است يا خير. به پروسه گرفتن نمونه اي از بافت ضايعات پوستي جهت آزمايش ، بيوپسي مي گويند.

تشخيص بيماري لوپوس از روي آزمايش خون

پزشك معالج به معاينه بخش هاي مختلف از پوست مي پردازد و در مورد تاريخچه سلامتي و بيماري هاي خانوادگي از شما سوالاتي خواهد پرسيد. همچنين نمونه هاي خون و ادرار و در صورت نياز بيوپسي از بيمار گرفته مي شود.

آيا بيماري لوپوس خطرناك است؟

در چنين شرايطي ، ممكن است علائم فرد در الگو هاي نامنظم و غير قابل پيش بيني ظاهر شده و از بين بروند. در صورت درمان نشدن ممكن است اين علائم تا ماه ها باقي بمانند و از روي پوست ناپديد نشوند.

معمولا قرار داشتن در معرض آفتاب مي تواند جوش ها و ضايعات پوستي را تحريك كند و شاهد بيرون ريختن پوست فرد باشيم. لوپوس جلدي ممكن است افرادي با سنين مختلف و از هر جنسيتي را تحت تاثير خود قرار دهد. با اين حال بيشتر در بين بانوان ۲۰ الي ۵۰ ساله رايج است.

 آيا بيماري لوپوس واگيردار است؟

خوشبختانه لوپوس توانايي انتقال بين فردي را نداشته و واگير دار نيست.

براي كنترل كردن لوپوس و تاثيرات آن بر روي مفاصل و ارگان هاي داخلي بايد به شكل سالانه آزمايش ادرار و خون از فرد گرفته شود. در صورتي كه لوپوس بر روي مفاصل و ارگان هاي بدن اثر گذاشته باشد ، پزشك معالج شما را به يك متخصص خود ايمني معرفي خواهد كرد.

انواع لوپوس جلدي

سه نوع اصلي از لوپوس جلدي وجود دارد كه عبارتند از : حاد ، نيمه حاد و مزمن. ممكن است يك فرد به شكل همزمان با بيش از يك نوع آن دست و پنجه نرم كند.

لوپوس جلدي خفيف

مشكل لوپوس جلدي حاد معمولا نشانه اي از لوپوس اريتماتوز سيستميك است كه يك نوع التهاب به شمار رفته و در كل بدن به وجود مي آيد.

زخم مرتبط با لوپوس جلدي حاد در يك الگوي خاص و قابل تشخيص پروانه اي ظاهر مي شود كه در ناحيه گونه ها و بيني پخش خواهد شد. اين جوش ها تخت ، قرمز و همراه با خارش هستند و پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب پديدار مي شوند. گاهي اوقات نيز امكان دارد زخم هاي مذكور در نواحي ديگري از بدن نظير دست ها يا پا ها ظاهر شوند.

جوش هاي صورت معمولا با ديگر مشكلات پوستي ديگر اشتباه گرفته مي شوند: نظير روزاسه (rosacea)، نوعي اختلال كه منجر به قرمزي صورت افراد مي شود ، و پسوريازيس (psoriasis) كه عامل ايجاد جوش ها و ضايعات در نواحي مختلف بدن افراد است.

لوپوس جلدي نيمه حاد (Subacute Cutaneous Lupus)

مشكل لوپوس جلدي نيمه حاد مي تواند نشانه اي از لوپوس سيستميك باشد اما اين احتمال نيز وجود دارد كه به تنهايي ايجاد شود. در بيشتر اوقات، ضايعات پوستي مرتبط با آن خارشي به همراه ندارند و يا دردناك نيستند اما در موارد نادر ممكن است پس از بهبود يافتن ، زخم ناشي از آن ها بر روي پوست باقي بماند.

افراد ممكن است ضايعات پوستي خاصي را كه مرتبط با لوپوس جلدي نيمه حاد است در بدن خود مشاهده كنند و در كنار آن انواع ديگري از لوپوس جلدي در بدن آن ها وجود داشته باشند.

لوپوس جلدي نيمه حاد مي تواند دو نوع از ضايعات را در پوست به وجود آورد. مورد اول ضايعات پاپولوسكواموس هستند كه قرمز رنگ بوده و در پچ هايي مشابه كورك و جوش پديدار مي شوند و خيلي زود در نواحي ديگر پوست پخش مي شوند. اين ضايعات پوستي پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب تحريك مي شوند و معمولا بر روي شانه ها ، كمر و قفسه سينه شكل مي گيرند.

نوع دوم از ضايعاتي كه توسط لوپوس جلدي نيمه حاد ايجاد مي شوند ضايعات حلقوي هستند كه ظاهري دايره اي ، تخت و با رنگ قرمز دارند. اين ضايعات پوستي سايز هاي مختلفي دارند و ممكن است هر ناحيه اي از بدن ايجاد شوند. در موارد نادر شاهد پديدار شدن آن ها در چهره بيمار هستيم. ممكن است اين ضايعات نيز با ديگر بيماري هاي پوستي نظير پسوريازيس يا روزاسه اشتباه گرفته شوند.

لوپوس جلدي مزمن

انواع مختلفي از بيماري لوپوس جلدي حاد وجود دارد كه رايج ترين آن ها لوپوس ديسكوئيد (دايره اي) نام دارد.

منظور از دايره اي، شكل گرد زخم ها يا ضايعاتي است كه در اثر اين مشكل بر روي پوست ايجاد مي شوند. اين ضايعات برآمدگي داشته و ضخيم هستند و معمولا با رنگ صورتي بر روي پوست پديدار مي شوند.

اين ضايعات معمولا بر روي صورت، گوش ها، گردن، دست ها و پوست سر شكل مي گيرند و معمولا دردناك نبوده و خارشي به همراه ندارند. اما زخم ناشي از آن ها ممكن است حتي پس از بهبود يافتن نيز باقي بماند. زخم هاي روي سر ممكن است پياز مو را با آسيب مواجه كنند و فرد براي هميشه موي خود را از دست دهد.

براي اطلاعات بيشتر در خصوص بيماري خود ايمني پوستي لوپوس مي توانيد به آدرس زير مراجعه كنيد:

https://poostpedia.com/1770

پوست پديا مرجع تخصصي مشاوره پوست و مو

زير نظر دكتر گيتا مجيد زاده و دكتر نابت تاجمير رياحي

 

 

 


برچسب: #لوپوس، #بيماري-لوپوس، #پسوريازيس،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۵۶:۰۷ توسط:نويسنده موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :