سلامت پديا سلامت پديا .

سلامت پديا

انواع واريكوسل

انواع واريكوسل

عليرغم پيشرفت در تكنولوژي هنوز بهترين وسيله تشخيص واريكوسل معاينه توسط پزشك متخصص جراح كليه مي باشد كه در معاينه باليني سه حالت بسته به شدت واريكوسل كشف مي شود:

1- واريكوسل خفيف يا درجه يك

كه فقط با زور زدن بيمار در حالت ايستاده سياهرگ هاي بيضه كمي گشاد مي شوند

2- واريكوسل درجه دو

رگها كاملاً گشاد هستند و نيازي به زور زدن ندارند

3- واريكوسل درجه سه

رگها شديداً گشاد و مثل يك كيسه كرم در بالاي بيضه حتي با نگاه و بدون معاينه ديده مي شوند. درد مزمن بيضه و كوچكي بيضه ممكن است دو علامت ديگر و علت مراجعه بيمار به پزشك گردد.

آيا واريكوسل درمان داروئي دارد؟

واريكوسل درمان داروئي ندارد و قطعي ترين روش درمان واريكوسل فقط جراحي واريكوسل است. عمل جراحي باعث بهبودي در كيفيت اسپرم به ميزان 60% و اثر آن بعد از 6 ماه مشخص مي شود.

 آيا همه موارد واريكوسل نياز به جراحي دارد؟

جواب منفي است. تنها موارد قطعي انجام عمل واريكوسل عبارت است از:

  1. شدت بالاي واريكوسل در نوجواني كه باعث كوچكي بيضه مي شود
  2. ناباروري مردانه كه يك زوج اگر به مدت يكسال بدون جلوگيري و بدون اينكه خانم مشكلي داشته باشد بچه دار نشوند در صورت كشف واريكوسل در مرد بايد آن را جراحي كرد
  3. آزمايش مني يا اسپرمي كه مختل است كه تعداد حركت اسپرم پائين و شكل آنها اغلب غيرطبيعي باشد.

اگر واريكوسل شديد را درمان نكنيم چه اتفاقي مي افتد؟

تحليل رفتن و كوچك شدن بيضه و ناباروري دو اتفاقي هستند كه ممكن است به دنبال عدم درمان واريكوسل در بيضه روي دهند.

نحوه عمل واريكوسل چگونه است؟

امروزه جراحي واريكوسل به سه روش در دنيا انجام مي شود.

1- عمل جراحي باز و سنتي

كه با برش 2 سانتي محل عبور وريد ها در كانال اينگوينال طناب بيضه را بيرون آورده و رگهاي وريدي خراب شده كه اغلب كلفت و برجسته شده اند را جدا و با نخ گره و قطع مي كنيم. در روش باز سنتي ممكن است بعضي از وريدها واريس بيضه كه با چشم غير مسلح ديده نمي شوند باقي مانده و باعث عود شوند و يا شريان هاي بيضه اشتباهي قطع شوند و باعث كوچكي بيضه بعد از عمل گردند و يا رگ هاي لنفي كاملاً جدا نشوند و باعث هيدروسل يا آب آوردن بيضه شوند.

2- عمل واريكوسل با ليزر

چيزي به اسم عمل ليزري واريكوسل وجود ندارد و جنبه ي تبليغاتي دارد. بستن رگ هاي خراب واريكوسل با ليزر در دنيا تا اين لحظه يعني سال 2019 ميلادي هنوز تحقق نيافته است.

3- روش ميكروسرجري

در ميكروسرجري به روش سنتي با برش باز روي كانال و محل عبور رگ هاي بيضه طناب بيضه را بيرون مي آوريم كه تا اينجا شبيه عمل باز و سنتي مي باشد، فرق روش ميكروسرجري با عمل باز معمولي در اين است كه پس از بيرون كشيدن طناب بيضه رگ هاي آن را زير ميكروسكوپ و با بزرگنمائي 5-6 برابر مي كنيم و در نتيجه زير ميكروسكوپ سياهرگ و سرخرگ و عروق لنفاوي با بزرگنمائي خود را نشان مي دهند و لذا با دقت بالائي عمل جدا كردن سياهرگ هاي واريس و خراب شده از نوع سالم انجام مي شود و لذا باعث مي شود كه احتمال آسيب به شريان بيضه و آسيب به رگهاي لنفي سيار پائين آمده و لذا امكان آب آوردن بيضه بعد از عمل و امكان عود عمل و كوچكي بضه بعد از عمل كاملاً پائين مي آيد.

پس عمل ميكروسرجري انجام عمل جراحي باز زير ميكروسكوپ مي باشد.

4- عمل لاپاراسكوپي واريكوسل

امروزه شعار عالم جراحي انجام عمل هاي بزرگ از شكاف كوچك است. در بيش از 90 درصد موارد عمل لاپاراسكوپي جايگزين شكاف هاي يك و چند جراحي باز در رشته هاي مختلف شده است. به عنوان مثال جراحي هاي روده، معده، رحم و تخمدان و در رشته ارولوژي: برداشتن كليه ها، ترميم تنگي هاي حالب، برداشتن كيست هاي بزرگ كليه و تشخيص و درمان بيضه هاي پائين نيامده و غيره امروزه به روش لاپاراسكوپي و بدون جراحي انجام مي شود.

در اين روش با گذاشتن سه عدد لوله بسيار باريك در شكم و تزريق گاز و عبور دوربين احشاء داخل شكمي را با بزرگنمائي بيش از 20 برابر مشاهده مي كنيم و لذا عمل هاي جراحي با ديد مستقيم و بزرگنمائي عالي و از طريق حداقل برش هاي پوستي انجام مي شود.

يكي از اين موارد درمان واريكوسل به روش لاپاراسكوپي است كه در اينجا سه عدد تروكار باريك در ناف و كناره هاي آن تعبيه مي شود كه پس از چند روز از عمل محل بخيه ها اصلاً محسوس نمي باشد و عمل در عرض 10-15 دقيقه انجام و رگ هاي خراب شده بيضه را با بزرگنمائي مشخص و آنها را از رگ هاي سالم جدا كرده و با كوتر مي سوزانيم. شانس آسيب به شريان و كوچك شدن بيضه در اين عمل صفر است و به علت بزرگنمائي كاملاً مي توان سياهرگ ها را از نسوج لنفي كاملاً جدا كنيم و لذا شانس آب آوردن بيضه يا هيدروسل را بسيار پائين بياوريم.

براي اطلاعات بيشتر در خصوص عمل لاپاراسكوپي واريكوسل مي توانيد به آدرس زير مراجعه كنيد:

https://drkarami.com/862

 

دكتر حسين كرمي

جراح و متخصص كليه


برچسب: #واريكوسل، #لاپاراسكوپي، #عمل-واريكوسل،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۰:۴۹ توسط:نويسنده موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :