سلامت پديا سلامت پديا .

سلامت پديا

خدمات دندانپزشك كودك

متخصص دندانپزشكي كودك به چه آموزش‌هايي نياز دارد؟

دندانپرشك اطفال به صورت تخصصي بايد حداقل دوره هاي زير را گذرانده باشد:

 • شش سال تحصيل دوره دندانپزشكي عمومي
 • سه سال تحصيل دوره رزيدنتي براي آموزش دندانپزشكي نوزادان، بچه‌ها و نوجوانان و كودكان با نيازهاي دهاني و دنداني خاص

خدمات دندانپزشك كودك چيست؟

متخصص دندانپزشكي كودكان بايد بتواند مراقبت بهداشت دهان و دندان اطفال كه شامل موارد زير است را ارائه كند:

 • معاينه دهاني نوزادان كه شامل ارزيابي خطر براي پوسيدگي دنداني در مادر و كودك است
 • مراقبت دنداني پيشگيري‌كننده كه شامل تميز كردن و درمان با فلورايد و توصيه‌هاي رژيمي و تغذيه‌اي است
 • مشاوره در مورد عاداتي مانند مكيدن پستانك و انگشت شست
 • ارزيابي و درمان زودهنگام براي صاف كردن دندان‌ها و تصحيح مشكلات ارتودنسي
 • ترميم پوسيدگي و مشكلات دنداني
 • مديريت بيماري‌هاي لثه و مشكلاتي مانند زخم، فرنولوم كوتاه و بيماري‌هاي مخاطي و پريودنتال
 • مراقبت از آسيب‌هاي دنداني مانند شكستگي، جابجايي و يا دندان‌هاي كنده شده
 • درمان مشكلات دهان و دندان ناشي از بيماري‌هايي از قبيل ديابت، نقايص مادرزادي قلبي، آسم، تب يونجه و...

از ديگر مواردي كه متخصص دندانپزشكي كودك طي دوره خود فرا مي گيرد، نحوه تعامل و برقراري ارتباط با كودكان بي قرار يا مبتلا به اختلال نقص توجه و بيش فعالي است. دندانپزشك اطفال با روش هاي مختلف از جمله تكنيك هاي روان شناسي، درك متقابل و حتي استفاده از آرام بخش در موارد خاص، درمان هاي دندانپزشكي را روي  كودكان انجام مي دهد.

ويژگي هاي دندانپزشك كودك حرفه اي

كودكان فقط بزرگسالاني با جثه كوچك نيستند. آن‌ها هميشه قادر به صبر و بردباري و همكاري كردن طي معاينات دنداني نيستند. دندانپزشك كودكان مي‌دانند چگونه كودكان را به روش‌هايي كه براي كودك راحت و قابل تحمل است معاينه و درمان كند. به علاوه متخصصان دندانپزشكي كودكان تجهيزات خاصي در مطبشان دارند كه طبق سليقه و ذهنيت كودكان چيده شده است.

يك متخصص دندانپزشك كودك گزينه هاي درماني زيادي ارائه مي‌دهد و تخصصي در مراقبت از دندان، لثه و دهان كودك دارد. وقتي متخصص كودكان پيشنهاد مي‌دهد كه كودك بايد معاينه دنداني بشود، مطمئن باشيد كه او بهترين مراقبت ممكن را در اين خصوص ارائه مي‌دهد.

ارزيابي و مديريت زمان

درد روي رفتار تأثير مستقيمي دارد. يافته‌ها در مورد درد يا تجربه دردناك گذشته مسائل مهمي‌ است كه بايد در تاريخچه پزشكي و دندانپزشكي بيمار مد نظر قرار گيرد تا به دندانپزشك در پيش‌بيني رفتارهاي احتمالي كمك كند.

ارزيابي و مديريت درد در كودكان بسيار ضروري است چراكه تأثير مستقيمي روي رفتار دارد. پيشگيري و كاهش درد طي درمان مي‌تواند ارتباط و اعتمادي بين دندانپزشك و بيمار ايجاد كند و اضطراب و ترس را كاهش داده و نگرش مثبتي در بيمار ايجاد كند. ماهيت ذهني درك درد، پاسخ متفاوت بيماران به درد و عدم ارزيابي دقيق درد سبب به تعويق انداختن تشخيص و دخالت به موقع دندانپزشك شود.

درك درد كودكمشاهده تغييرات رفتاري بيماران (مانند حالات چهره، گريه، شكايت و حركات بدن در طي درمان) در ارزيابي درد بسيار مهم است. بيمار بهترين فرد براي گزارش ميزان درد است و گوش دادن به كودك ارزيابي و هرگونه نياز به مداخله را تسهيل مي‌كند.

گاهي هم دندانپزشكان ميزان درد بيمار را ناديده گرفته و يا با تلقين به عنوان يك مكانيسم دفاعي به درمان كودكي كه واقعا در درد است، ادامه دهند.

تفسير اشتباه يا غفلت در برابر تغييرات رفتاري به دليل محرك دردناك سبب حساس شدن كودك به ويزيت‌هاي دندانپزشكي آتي و آسيب رواني وي مي‌شود.

دكتر سمانه شيراني يكي از بهترين متخصصين دندانپزشكي كودكان هستند و با عشق و علاقه تلاش مي كنند تا تجربه كودكان از درمان هاي دهان و دندان، تجربه اي شيرين و آسان باشد.

دكتر سمانه شيراني متخصص دندانپزشكي كودكان

برگرفته از وب سايت:

https://drsamanehshirani.com/


برچسب: #دندانپزشكي، #دندانپزشكي-كودك، #خدمات-دندان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۳:۲۱ توسط:نويسنده موضوع:

هزينه بچه دار شدن در كانادا

هزينه بچه دار شدن در كانادا با بيمه و بدون بيمه

بهداشت و سلامت عمومي در كشور كانادا به شكل يك سيستم با بودجه دولتي فعاليت مي كند. اگر شما يك شهروند يا مقيم دائم در كانادا باشيد، امكان دسترسي به اين سيستم بهداشتي و سلامت را خواهيد داشت.

با در اختيار داشتن خدمات اين سيستم، هزينه تولد فرزند در كانادا با بيمه ممكن است رايگان باشد و يا براي كساني كه از اتاق هاي خصوصي استفاده مي كنند فقط به چند صد دلار برسد.

توريست ها و افرادي كه مقيم كانادا نيستند بايد هزينه ها را از جيب خود پرداخت كنند مگر اينكه تحت پوشش برنامه هاي بيمه بين المللي سلامت باشند كه اين برنامه ها هزينه بچه دار شدن را پوشش مي دهند.

در اينجا هزينه تولد فرزند كانادا بدون بيمه و يا دسترسي به سيستم سلامت كانادا را آورده ايم:

 • به دنيا آوردن طبيعي كودك: ۵ الي ۸ هزار دلار كانادا
 • سزارين نوزاد: بين ۱۰ الي ۱۲ هزار دلار كانادا

سوالي  كه بسياري از كاربران از ما مي پرسند اين است آيا يك غير مقيم يا بازديد كننده كه ويزاي توريستي يا انواع ديگري از ويزا را در اختيار دارد مي تواند كودك خود را در كانادا به دنيا آورد؟ آيا تولد توريستي در كانادا وجود دارد؟

اگر زماني كه در كانادا به عنوان يك غير مقيم، بازديد كننده يا توريست حضور داشته باشيد و نياز به تولد كودك خود پيدا كنيد، امكان استفاده از خدمات پزشكي و درماني را خواهيد داشت.

با اين حال در اين شرايط، سيستم سلامت كانادا هزينه تولد فرزند كانادا را تحت پوشش قرار نخواهد داد. اگر مي خواهيد هزينه هاي درماني را از جيب خود پرداخت نكنيد بايد حتما از برنامه هاي بيمه بين المللي استفاده كنيد.

تولد توريستي در كانادا محبوب است چرا كه اين كشور توسعه يافته حق كسب شهروندي را به هر نوزادي كه در آنجا به دنيا بيايد مي دهد و توجهي به وضعيت شهروندي والدين و ويزاي آن ها نخواهد داشت.

هزينه لقاح مصنوعي IVF در كانادا چقدر است؟

در سال ۱۹۷۸ ميلادي اولين نوزاد به روش لقاح مصنوعي و خارج از بدن به دنيا آمد. از آن زمان تاكنون شاهد پيشرفت هاي متعددي در اين حوزه بوده ايم كه يكي از آن ها درمان IVF بوده و به زوج هايي كه در بچه دار شدن مشكل دارند كمك مي كند. اما هزينه مربوط به اين روش خاص بچه دار شدن در كانادا چقدر است؟

آيا فردي كه مقيم كانادا نيست، به عنوان توريست وارد اين كشور شده است و يا ويزا خاصي دارد مي تواند از روش هاي درماني باروري و لقاح مصنوعي استفاده كند؟ آيا خدمات پزشكي توريستي در كانادا وجود دارد؟

اگر شما فردي غير مقيم، بازديد كننده و يا توريست در كانادا هستيد، امكان رفتن به يك كلينيك خصوصي لقاح مصنوعي براي درمان برايتان فراهم است.

با اين حال ممكن است نياز باشد هزينه هاي مربوط به اين پروسه هاي درماني را خودتان پرداخت كنيد و صلاحيت استفاده از كمك هزينه هاي مالي را نداشته باشيد، مگر اينكه تحت پوشش بيمه هاي پزشكي و درماني بين المللي باشيد.

در حالت عمومي به دليل جهاني بودن حوزه بهداشت و سلامت كشور كانادا، اين كشور به عنوان يكي از مراكز درماني توريستي به حساب مي آيد. با اين حال براي درمان هاي تخصصي انتخابي نظير لقاح مصنوعي ممكن است هيچ تخفيف و كمك هزينه اي برايتان در نظر گرفته نشود.

براي اطلاعات بيشتر در خصوص هزينه تولد فرزند در كانادا مي توانيد به آدرس زير مراجعه كنيد:

https://iranaplo.com/2434

 

 


برچسب: #بچه-دار-شدن-در-كانادا، #ويزاي-كانادا، #لقاح-مصنوعي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۰:۰۰ توسط:نويسنده موضوع:

بيماري لوپوس

تشخيص بيماري لوپوس

يك متخصص پوست، پزشكي است كه در زمينه مراقبت هاي ويژه پوستي تخصص دارد و مي تواند جوش ها و ضايعات پوستي ناشي از لوپوس را درمان كند. او ابتدا بافت پوستي يا ضايعات مورد نظر را در زير ميكروسكوپ بررسي مي كند تا مشخص شود آيا اين جوش ها در اثر لوپوس است يا خير. به پروسه گرفتن نمونه اي از بافت ضايعات پوستي جهت آزمايش ، بيوپسي مي گويند.

تشخيص بيماري لوپوس از روي آزمايش خون

پزشك معالج به معاينه بخش هاي مختلف از پوست مي پردازد و در مورد تاريخچه سلامتي و بيماري هاي خانوادگي از شما سوالاتي خواهد پرسيد. همچنين نمونه هاي خون و ادرار و در صورت نياز بيوپسي از بيمار گرفته مي شود.

آيا بيماري لوپوس خطرناك است؟

در چنين شرايطي ، ممكن است علائم فرد در الگو هاي نامنظم و غير قابل پيش بيني ظاهر شده و از بين بروند. در صورت درمان نشدن ممكن است اين علائم تا ماه ها باقي بمانند و از روي پوست ناپديد نشوند.

معمولا قرار داشتن در معرض آفتاب مي تواند جوش ها و ضايعات پوستي را تحريك كند و شاهد بيرون ريختن پوست فرد باشيم. لوپوس جلدي ممكن است افرادي با سنين مختلف و از هر جنسيتي را تحت تاثير خود قرار دهد. با اين حال بيشتر در بين بانوان ۲۰ الي ۵۰ ساله رايج است.

 آيا بيماري لوپوس واگيردار است؟

خوشبختانه لوپوس توانايي انتقال بين فردي را نداشته و واگير دار نيست.

براي كنترل كردن لوپوس و تاثيرات آن بر روي مفاصل و ارگان هاي داخلي بايد به شكل سالانه آزمايش ادرار و خون از فرد گرفته شود. در صورتي كه لوپوس بر روي مفاصل و ارگان هاي بدن اثر گذاشته باشد ، پزشك معالج شما را به يك متخصص خود ايمني معرفي خواهد كرد.

انواع لوپوس جلدي

سه نوع اصلي از لوپوس جلدي وجود دارد كه عبارتند از : حاد ، نيمه حاد و مزمن. ممكن است يك فرد به شكل همزمان با بيش از يك نوع آن دست و پنجه نرم كند.

لوپوس جلدي خفيف

مشكل لوپوس جلدي حاد معمولا نشانه اي از لوپوس اريتماتوز سيستميك است كه يك نوع التهاب به شمار رفته و در كل بدن به وجود مي آيد.

زخم مرتبط با لوپوس جلدي حاد در يك الگوي خاص و قابل تشخيص پروانه اي ظاهر مي شود كه در ناحيه گونه ها و بيني پخش خواهد شد. اين جوش ها تخت ، قرمز و همراه با خارش هستند و پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب پديدار مي شوند. گاهي اوقات نيز امكان دارد زخم هاي مذكور در نواحي ديگري از بدن نظير دست ها يا پا ها ظاهر شوند.

جوش هاي صورت معمولا با ديگر مشكلات پوستي ديگر اشتباه گرفته مي شوند: نظير روزاسه (rosacea)، نوعي اختلال كه منجر به قرمزي صورت افراد مي شود ، و پسوريازيس (psoriasis) كه عامل ايجاد جوش ها و ضايعات در نواحي مختلف بدن افراد است.

لوپوس جلدي نيمه حاد (Subacute Cutaneous Lupus)

مشكل لوپوس جلدي نيمه حاد مي تواند نشانه اي از لوپوس سيستميك باشد اما اين احتمال نيز وجود دارد كه به تنهايي ايجاد شود. در بيشتر اوقات، ضايعات پوستي مرتبط با آن خارشي به همراه ندارند و يا دردناك نيستند اما در موارد نادر ممكن است پس از بهبود يافتن ، زخم ناشي از آن ها بر روي پوست باقي بماند.

افراد ممكن است ضايعات پوستي خاصي را كه مرتبط با لوپوس جلدي نيمه حاد است در بدن خود مشاهده كنند و در كنار آن انواع ديگري از لوپوس جلدي در بدن آن ها وجود داشته باشند.

لوپوس جلدي نيمه حاد مي تواند دو نوع از ضايعات را در پوست به وجود آورد. مورد اول ضايعات پاپولوسكواموس هستند كه قرمز رنگ بوده و در پچ هايي مشابه كورك و جوش پديدار مي شوند و خيلي زود در نواحي ديگر پوست پخش مي شوند. اين ضايعات پوستي پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب تحريك مي شوند و معمولا بر روي شانه ها ، كمر و قفسه سينه شكل مي گيرند.

نوع دوم از ضايعاتي كه توسط لوپوس جلدي نيمه حاد ايجاد مي شوند ضايعات حلقوي هستند كه ظاهري دايره اي ، تخت و با رنگ قرمز دارند. اين ضايعات پوستي سايز هاي مختلفي دارند و ممكن است هر ناحيه اي از بدن ايجاد شوند. در موارد نادر شاهد پديدار شدن آن ها در چهره بيمار هستيم. ممكن است اين ضايعات نيز با ديگر بيماري هاي پوستي نظير پسوريازيس يا روزاسه اشتباه گرفته شوند.

لوپوس جلدي مزمن

انواع مختلفي از بيماري لوپوس جلدي حاد وجود دارد كه رايج ترين آن ها لوپوس ديسكوئيد (دايره اي) نام دارد.

منظور از دايره اي، شكل گرد زخم ها يا ضايعاتي است كه در اثر اين مشكل بر روي پوست ايجاد مي شوند. اين ضايعات برآمدگي داشته و ضخيم هستند و معمولا با رنگ صورتي بر روي پوست پديدار مي شوند.

اين ضايعات معمولا بر روي صورت، گوش ها، گردن، دست ها و پوست سر شكل مي گيرند و معمولا دردناك نبوده و خارشي به همراه ندارند. اما زخم ناشي از آن ها ممكن است حتي پس از بهبود يافتن نيز باقي بماند. زخم هاي روي سر ممكن است پياز مو را با آسيب مواجه كنند و فرد براي هميشه موي خود را از دست دهد.

براي اطلاعات بيشتر در خصوص بيماري خود ايمني پوستي لوپوس مي توانيد به آدرس زير مراجعه كنيد:

https://poostpedia.com/1770

پوست پديا مرجع تخصصي مشاوره پوست و مو

زير نظر دكتر گيتا مجيد زاده و دكتر نابت تاجمير رياحي

 

 

 


برچسب: #لوپوس، #بيماري-لوپوس، #پسوريازيس،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۵۶:۰۷ توسط:نويسنده موضوع: